Autóbérlés Japánban

Ha Japánban járunk, a nagyvárosokban – mint Tōkyō, Ōsaka vagy Kyōto – általában a tömegközlekedés a legkényelmesebb és leggyorsabb utazási forma. De ha szeretnénk kicsit eltávolodni a nyüzsgő metropoliszoktól, felfedezni a vidéket, netán eldugott természeti csodákat vagy kis falvakat meglátogatni, akkor érdemes elgondolkodni az autóbérlésen. Ehhez szeretnék most egy kis segítséget nyújtani Nektek!
Jogosítvány és nemzetközi engedély
Magyar állampolgárként Japánban csak akkor vezethetünk, ha van Genfi Egyezmény szerinti nemzetközi vezetői engedélyünk. Fontos, hogy Japán nem fogadja el a Bécsi Egyezmény szerinti verziót, ami Európa más részein sokszor elég.
A Genfi típusú engedélyt 2020 óta már Magyarországon is ki lehet váltani – a kormányablakban, gyorsan és egyszerűen. Szükséged lesz:
- két igazolványképre
- az érvényes magyar jogosítványodra,
- és 2.300 Ft-ra
Nagyon fontos: az ügyintézőtől kifejezetten a Genfi Egyezmény szerinti változatot kérd! Ennek hiányában automatikusan a Bécsi szerintit adják ki, amit Japánban sajnos nem fogadnak el. Az engedélyt helyben elkészítik, és egy évig érvényes.
Hol bérelj autót?
Japánban rengeteg megbízható autókölcsönző szolgáltató közül választhatunk, például:
- Toyota Rent-a-Car
- Nissan Rent-a-Car
- Nippon Rent-A-Car
- Times Car Rental
- Niconico Rent a Car (olcsóbb, népszerű opció)
- Omoshiro Rentacar – különleges JDM autók kedvelőinek
Mielőtt választasz, érdemes átnézni az árakat, a lefedett területeket, valamint a fizetési feltételeket. Általánosságban elmondható, hogy a drágább autókhoz hitelkártya szükséges, a betéti kártyát sok esetben nem fogadják el. Sajnos előfordulhat, hogy még ha online sikerül is foglalni betéti kártyával, az átvételkor közlik, hogy mégis hitelkártyára lenne szükség – és ilyenkor autó sincs, pénzvisszatérítés sincs. Szóval mindig olvasd el a bérlési feltételeket apróbetűstül!
Kiegészítők és hasznos opciók:
Ha autópályán is szeretnél közlekedni (pl. ha hegyekbe vagy vidéki városokba mész), érdemes kérni ETC-kártyát (Electronic Toll Collection). Ezzel automatikusan fizetsz az útdíjakért, nem kell megállnod a kapuknál, és visszahozatalkor egyszerűen levonják az összeget a kártyádról vagy kifizetheted készpénzben is.
Hasznos lehet még:
- angol nyelvű GPS (sokszor külön opció),
- gyermekülés, ha gyerekkel utazol,
- hólánc vagy téligumi, ha télen bérelsz.
Tapasztalat: Toyota Rent-aCar
Mi idén a Toyota Rent-a-Car szolgáltatót választottuk, és egy C2 kategóriás autót béreltünk (ez például betéti kártyával vagy akár készpénzzel is fizethető). Az átvétel napján kb. 15 percet vett igénybe az adminisztráció, aláírtuk a papírokat, majd kivezettek minket az autóhoz, amit már előkészítettek. Egy gyors közös körbejárás után indulhattunk is a kalandra!
A vezetésről külön posztban írok majd, de spoiler: meglepően gyorsan hozzá lehet szokni a bal oldali közlekedéshez. Öt perc után már nem akartam indexelés helyett ablakot törölni!
Fontos szabályok, amire figyelj
- A legtöbb autó automata váltós – ez jó hír a városi dugókban!
- A közlekedési táblák gyakran csak japánul vannak kiírva, de a legfontosabbakat (STOP, sebességkorlát stb.) piktogramokkal is jelölik.
- A parkolás fizetős a legtöbb helyen, még a kisebb városokban is. Figyelj rá, hogy ne állj meg tilosban, mert a büntetés csúnya lehet.
Visszahozatal
Az ETC-kártyával gyűjtött útdíjak visszahozatalkor kerülnek levonásra. Ezt a bérléskor használt kártyára terhelik, de akár másik kártyával vagy készpénzzel is lehet fizetni. Arra viszont figyelj, hogy tankold tele az autót visszavitel előtt – különben plusz díjat számolnak fel érte!