Valentin-nap Japánban
A nyugati kultúrában ezen a napon a férfiak csokit vagy virágot adnak szívük választottjának. A japánoknál ez fordítva van, ott a hölgyek adnak csokit másoknak, és nem is feltétlenül romantikus okokból. Nézzük hát, milyen csokik is vannak:
- Honmei-choco本命チョコ ("Igaz érzés csokoládé") - A lányok ezt a fajta csokit az igaz szerelmüknek adják, akár csak a kiszemeltről is van szó. Ez általában kézzel készül, a beleölt energia tükrözi az ajándékozó érzelmeit.
- Giri-choco義理チョコ ("Kötelesség csokoládé") - Ez a csokoládéfajta nem tükröz romantikus érzelmet, ezt elsősorban férfi kollegáknak és a főnöknek, de családtagoknak, és olyan fiú barátoknak is adják, akikhez nem húz érzelmi kötődés. Általában ez boltban vásárolt, a Honmei-choco-nál olcsóbb. A gesztus segít harmonikus légkört teremteni az irodában.
- Tomo-choco友チョコ ("Barátság csokoládé") - Ezt főleg lány barátok adják egymásnak, a barátság és a bajtársiasság szimbólumaként.
Valentin-nap közeledtével a boltok és cukrászdák gyakran különleges promóciókkal és eseményekkel készülnek, hogy a vásárlókat bevonzzák. Limitált kiadású csokoládékkal, tematikus csomagolásokkal, népszerű karakterekkel találkozhatunk ebben az időszakban.
Hogy a lányok se maradjanak édesség nélkül, a szigetországban elterjedt az úgynevezett "Fehér nap" (Március 14.). Ezt 1970 óta tartják, részben, hogy a férfiak is tudják viszonozni a szívességeket, részben üzleti érdekből. Ezen a napon akik Valentin-napon csokoládét kaptak egy hölgytől, cserébe adhatnak valamilyen "fehér" tematikájú ajándékot. Ez lehet csokoládé is, de akár valamilyen nem ehető meglepetés is, például ékszer. A lényeg az, hogy fehér legyen, hiszen ez a tisztaságot és az őszinteséget jelképezi. Az ajándék mellé hagyományosan valamilyen kézzel írt levelet vagy üdvözlőlapot is szokás mellékelni, melyek gyakran szívből jövő elismerést közvetítenek, de akár romantikus érzelmeket, vagy a barátság kinyilatkoztatását is tartalmazhatják.