Szilveszteri szokások Japánban
Az év utolsó napja, azaz az Ōmisoka大晦日 a visszatekintés, felkészülés és ünneplés napja. A sok érdekes szokás közül nézzünk most párat:
Év végi takarítás - Ōsōji大掃除 - Az év vége előtti hetekben sokan alaposan kitakarítják a házaikat, hogy friss és megtisztult élettérrel várják az új évet.
Újévi harangszó - Joya no Kane除夜の鐘 - Éjfél előtt a templomok Japán-szerte 108 alkalommal megkondítják a harangjaikat. Ez a rituálé a buddhizmus szerinti 108 földi vágyat szimbolizálja, amelyek az emberi szenvedést okozzák. A kongatással ezektől egyesével megszabadítják az embereket, így tiszta lélekkel léphetnek az új évbe.
Évet átszelő tészta - Toshikoshi soba年越し蕎麦 - A kifejezetten szilveszterkor fogyasztott étel a hosszú soba tésztával a hosszú életet szimbolizálja.
NHK Kōhaku Uta Gassen紅白歌合戦 - "Vörös-fehér dalverseny" - Az NHK szilveszteri énekversenye. A programban népszerű zenészek vetélkednek, két csapatra bontva. A vörös csapatba nők kerülnek, míg a fehérbe férfiak. A műsor során a zsűri és a közönség eldöntik, melyik csapat teljesített jobban. 1951 óta rendszeresen tartott esemény, sok család követi esténként a TV-n vagy rádión keresztül.
Visszaszámlálós események - Szerte az országban, különböző tereken és szórakozóhelyeken tartanak ilyen partikat, ahol a résztvevők együtt várják az éjfél eljöttét
Az első szentélylátogatás - Hatsumōde初詣 - Sokan az éjféli harangszó után egyből egy szentélybe mennek, leróni a tiszteletüket.
Újévi kártya - Nengajō年賀状 - Újév napján tradicionális szokás meglátogatni a családot és a barátokat. Mivel sajnos ezt nem mindenki tudja megtenni, így szokássá vált levélben üdvözölni a szeretteket, ez már a 11. századi Japánban is létezett. A Japan Post, hogy megmutassa a nagyszerűségét, a december 15 és 25 között érkezett kártyákat visszatartja, hogy minden címzett január elsején találja a postaládájában az üdvözletet. A legtöbb ilyen lap 1997-ben került kiküldésre, ekkor 3,7 milliárd üzenetet kézbesítettek.